top of page

Сабақтың логопедиялық коррекциялық бағыты: Артикуляциялық, ұсақ, жалпы моториканы дамыту. Баланың  сөйлеуге ынтандандыру,  кішігірім қарапайым фразалық дағдысын логопедттің сөйлеуіне еліктеу  және онымен бірге қайталау арқылы қалыптастыру.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: «Пішіндер мен түстер»

Сабақтың мақсаты: Білімділік

Баланың пішіндер, түстер туралы түсініктерін ары қарай қалыптастыруды жалғастыру.

Түзету- дамытушылық

- артикуляциялық моториканы дамыту;

- ұсақ моториканы дамыту;

- сөздік қорын молайтып, сөйлеу қабілетін  дамыту;

- педагогтың нұсқауларын орындау арқылы фразалық сөйлеу тілін дамыту.

Тәрбиелік

Дидактикалық ойындар арқылы баланың сөйлеуге деген құштарлығын қызығушылығын арртыру.Ұқыптылыққа жинақтылыққа тәрбиелеу.

Әдіс тәсілдер: диалог, көрсету, сұрақ жауап, ойын.

Көрнекіліктер: пішіндер, түрлі түсті қақпақтар, ойыншык жүк машина.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Баланың көңіл- күйін сұрау, оны сабаққа бағдарлау. Балаға «Қуаныш» смайлигин сыйлау.

Логопед:

 -..., бүгін сабақта біз ойнаймыз, қызықты тапсырмалар орындаймыз, сөйлейміз. Ауызымыз, тіліміз сөйлеу үшін айнаның алдында артикуляциялық жаттығуларды орындайық. (Педагогпен бірге орындалады, жаттығулардын атауы, педагогтың көмегімен аталып кетеді).

«Су сиыр», «Бақа күлкісі», «Піл», «Жылан», «Ат», «Шарлар», «Сағат».

Баланы мадақтау.

Логопед:

-...,мен саған  қызықты ойыншықтар әкелдім. Олар мынау сиқырлы қорапшада. Қарапшаны ашу үшін келесі сұрақтарға жауап бер:

- Сенің атын кім?

- Сен неше жастасың?....

-  Жарайсың. Ал енді қорапшаны аш.

- Ой бұл нелер?

- ....

Логопед ‑.... Бұл пішіндер.(дөңгелек, үшбұрыш,төртбұрыш)

Бала пішіндерді атап кеткенен кейін дид. ойын ойналады.

Дид. ойын:

1. Вариант жай ақ қағазды парақты трафарет «Орнын тап»

2. Вариант түрлі-түсті қағазды парақты трафареттермен берілген нұсқауды орындау, пішіндердің түстерін қайталау.

Мақсаты: пішіндердін атауларын қайталау, баланың зейінің, көру зейінің мен логикалық ойлауйын, ұсақ моторикасын дамыту. Бағыттау сұрақтары  арқылы,  баланың сөйлеу тілін дамыту.

Ойынның барысы: Бала берілген дайын пішінді  шаблондарға сәйкес келетін пішінді қояды, оны атайды, оның түсін атайды, іс- қимылын сөйлемдейді.

Баланы мадақтау.

Сергіту сәті

Ал, ..., тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Оңға қарай иіліп,

Солға қарай иіліп

Бір отырып, бір тұрып

Біз тынығып алайық.

- Дем алдық, енді ары қарай сабақты жалғастырайық.

Логопед:

- Мадияр, бұл не?

- Машина. (Бұл машина педагогпен бірге)

- Машина үлкен бе, кішкентай ма? (педагогтың көмегімен)

-….

-Ол саған не әкелді екен? Аш .

Машинаның ішінен түрлі түсті қақпақтар шашылады.

 Дидактикалық ойын: «Пішіндердің орнын тап» немесе

«Түстер бойынша қой»; «Мұнара».

Мақсаты: көру зейінің, логикалық ойлау қабілетін дамыту, сөйлеу тілінің дағдыларын дамыту. Бұл не? Үшбұрыштың түсі қандай? т.б. бағдарлау сұрақтар қою арқылы баланың сөйлеу дағдысын нығайту,белсендендіру.

Ойынның барысы: Бала қағазды мысал  арқылы сәйкес келетін қақпақтардың орнын табып, оны атайды.

2. «Мұнара» Мақсаты: көру зейінің, логикалық ойлау қабілетін дамыту, сөйлеу тілінің дағдыларын дамыту

Ойынның барысы: Бала ақ қағазда, салынған мұнараға қарап, түрлі -түсті қақпақтардан мұнара құрастырады.

Логопед ойындардың  барысында балаға сұрақ қою арқылы оның сөйлеу тілінің дағдысын дамытады. (Сен не істедің? Бұл қандай пішін? Бұл не? Оның түсі қандай?)

Баланы мадақтау. 

Сабақты қорыту:

-..., саған сабақ ұнады ма?

Біз не істедік? Мынау ойыншықтар ма, әлде пішіндер ме?

Мынау, .... пішіндер.Түстерді қайталап кету.

Қоштасу:

Сабақ аяқталды. Сау бол!

 

 

Описание: работа предназначена детям младшего дошкольного возраста, будет интересна всем, кто любит детей и умеет в любой работе открыть в ребенке творческие способности. 

Назначение: данный материал рекомендован воспитателям дошкольных учреждений, любящим родителям. 
Интеграция образовательных областей: «Социализация», «Художественное творчество», «Здоровье», «Коммуникация», «Познание». 
Цель: развитие у детей мелкой моторики пальцев.
Задачи:
Образовательные:
- создать игровую обстановку, закрепить знания цветов, счёт.
Развивающие: 
- развивать сенсорные способности;
- развивать мелкую моторику рук, координацию движений;
- развивать творческое воображение, фантазию.
Воспитательные: 
-формировать навыки сотрудничества, взаимопомощи, доброжелательности, самостоятельности;
-воспитывать усидчивость, самостоятельность в работе, умение называть то, что нарисовано на картинке.
Материал: пластиковые крышечки разного цвета, карточки на каждого ребёнка с изображением знакомых предметов, мешочек из ткани.
«Ум ребёнка находится на кончиках его пальцев» М.А.Сухомлинский.
Ход игры:
I.Интрига.
Воспитатель: Что у меня в руках?
Дети: Чудесный мешочек.
Воспитатель: Как вы думаете. Что в нём лежит?
Дети: Игрушки, подарки, конфеты, призы.
Воспитатель: А вот и не угадали, вот послушайте, (трясу мешочком, крышечки шуршат)теперь догадались, что там?
Дети: Погремушки, шарики, шишки, грецкие орехи.
Воспитатель: А вот и не угадали, потрогайте (подхожу к каждому ребёнку, тот трогает). А теперь догадались, что лежит в мешочке?
Дети: Кружочки, крышечки.
Воспитатель: Да, в мешочке лежат крышечки, как вы думаете, от чего эти крышечки?
Дети: От газировки, от сока, от бутылки.
Воспитатель: А зачем же они нам нам нужны, что с ними можно делать?
Дети: Катать, играть, считать.
Воспитатель: А вот и не догадались, мы из них будем выкладывать рисунки.
II.Проведение игры.
Воспитатель: У меня картинки, скажите, что на них изображено.
Дети называют картинки.
Воспитатель: Выложите рисунок из пластиковых крышечек, правильно подбирая по цвету, 
брать предметы надо по одному из коробочки.
Дети выполняют задание.
Если ребёнок всё выложил правильно, воспитатель хвалит его и предлагает выложить другую картинку, спрашивает, сколько крышечек понадобилось. В конце игры дети говорят, правильно ли справились с заданием их товарищи.
III. Итог игры.

bottom of page